O mne

Jehlami proudí do těla energie vesmíru

V POSLEDNÍCH LETECH JE V CELÉ VYSPĚLÉ ZÁPADNÍ POPULACI ZŘETELNÝ POZVOLNÝ ODKLON OD KLASICKÉ MEDICÍNY A INTENZÍVNÍ HLEDÁNÍ NOVÉ CESTY KE ZDRAVÍ. TĚCH CEST JE SPOUSTA, NĚKTERÉ NEPOSTRÁDAJÍ PUNC ŠARLATÁNSTVÍ A HAZARDU, NA JINÉ LZE VSADIT JAKO NA PLNOHODNOTNOU ALTERNATIVU. K TĚM NEJVÁŽENĚJŠÍM ALTERNATIVÁM MODERNÍ MEDICÍNY PATŘÍ TAKZVANÁ MEDICÍNA ČÍNSKÁ, KTERÁ ČERPÁ Z TISÍCILETÝCH TRADIC, JEZ V DALEKÉ ASIJSKÉ ZEMI NEBYLY ZPŘETRHÁNY A ZAPOMENUTY TAK, JAKO TOMU BYLO U NÁS.


Známý čínský lékař Jia Danyan žije a pracuje u nás a k jeho klientům patří i řada českých cyklistů a desítky dalších vrcholových sportovců. Léčí jejich bolesti a připravuje je k vrcholným výkonům. Je třeba říci, že doktor Danyang nezatracuje klasickou evropskou medicínu, dokonce obdivuje její vyspělost a bohaté vybavení zdravotnických zařízení. „U nás se však dbá především na prevenci. Řeší se příčiny, nikoliv následky. V tom je významný rozdíl," dodává.

Učení se v Číně předává z generace na generaci, v linii Danyangů je to již přes dvě stě let. Neexistují písemné zápisky a absolutorium vysoké školy k úspěšné praxi nestačí. Jeho-dědeček pečoval i o čínského císaře a otec byl zasvěcen filozofii Tao, na jejíž hodnotách staví i čtyřicátník usazený u nás. „V deseti letech jsem. byl vybrán na tříletý kurz do kláštera. Jedli jsme jen to, co jsme si vypěstovali, měli jsme oblečení na léto a oblečení na zimu. Nic víc. Rodiče jsem viděl jen jednou za půl roku." Popisuje tvrdý, ale účinný přístup k vědění a poznání. Umění akupunktury je těsně spojené s učením-Tao, které vnímá přírodu a její neustálé proměny jako pozemské projevy nekonečné a věčné univerzální síly. Je to síla duchovní, prostupující celý vesmír i duši člověka. Řídí svět a zároveň vše, co se děje v nás. Vyznavači taoismu se snaží meditacemi a svým psychickým sebezdokonalováním dosáhnout harmonii svého nitra s vesmírným principem.

Doktor Danyang diagnostikuje z dlaně. Je v ní prý napsáno vše. „Už při příchodu pacienta ale vidím barvy. Někdy nevím, co znamenají, jsou žluté nebo bílé, někdy až černé. Teprve při rozhovoru vše do sebe začne zapadat a já pochopím, proč vidím právě takové barvy. Vypovídají o stavu člověka, o jeho aktuálním rozpoložení i o nemocech, o oslabených orgánech. Hodně velkou roli hraje narození, pro jehož vyhodnocení používáme speciální čínský kalendář. To vše posuzuji navzájem," objasňuje doktor Danyang.

Rituál aplikování jehel může na Evropana působit dost mysteriózně. Pacient však necítí skoro žádnou bolest. Tenké jehly z chirurgické oceli stimulují nervové body, vyrovnávají energetické disproporce v organizmu. Běžní léčitelé evidují na těle 350-360 energetických bodů, doktor Dany-ang zdědil po svém otci znalost 1100 takových míst. Léčí pomoci akupunktury, a nutno podotknout, že také slovem. Jeho rady ohledně stravování, životního rytmu i celkového přístupu vám mohou doslova změnit život. Nepamatuje si jména lidí, vybaví si jejich barvy, struktury, dráhy života a energie. Mluví o energiích, o místech a důvodech, proč je přerušen jejich tok a které orgány jsou jakým způsobem života oslabené.

U cyklistů to prý často bývá oblast žaludku. Studený vzduch, který cyklisté hlubokou a dlouhodobou respirací za každého počasí vpravují do těla, oslabuje oblast břicha, čímž je výrazně postižena i celková imunita. Jako problematické vidí také velké střídám teplot mezi ránem a polednem nebo pití studené vody. Tím vším tělo přichází o energii. Obavy o negativní vliv jízdy na kole na mužské pohlavní orgány spíše odmítá. Více jsou z tohoto pohledu prý ohroženy ženy, především pak v prvních čtyřech dnech cyklu. Cyklisté také trpívají na kolena a kyčle.

Doktor Jia Danyang má s ježděním na kole osobní zkušenost, i když to není zkušenost závodní, v mládí dojížděl 25krn denně do školy a stejnou vzdálenost zpět domů tak jako mnozí jeho pekingští vrstevníci. „S tím, jak se v Číně zvedla ekonomika, ale na kole jezdí stále méně lidí. Mají na to jezdit na motocyklech nebo auty, a to je škoda," říká.

Osobní závodní zkušenost má s běháním maratónů, miluje motorizmus, ale pomáhá sportovcům snad všech kolektivních sportů, tanečníkům, politikům i celebritám. K jeho hvězdným pacientům patří kupříkladu Niki Lauda, Pavel Nedvěd nebo premiéři řady žerní, z cyklistů jej navštěvovali Jana Horáková či Petr Dlask. Služby doktora Danyanga využívají i sportovní skauti, jejich nadějní klienti se u něj podrobují preventivnímu vyšetření a diagnostice, z níž se dá usuzovat sportovcův potenciál.

Je poměrně unikátní, že tento čínský lékař ordinuje u nás. Vysvětlení je nasnadě. Vzal si za ženu Slovenku žijící v Čechách, s níž má malé dítě, v Čechách má zapuštěny kořeny.


Čínský lékař narozený v roce 1970 v Pekingu. Už od čtyř let jej otec zasvěcoval do tajů čínské medicíny, v deseti letech nastoupil do taoistického kláštera v provincii Hubei, kde strávil tři roky. Na univerzitě v Pekingu posléze vystudoval fakultu tradiční medicíny. V roce 1995 zamířil do Evropy, nejprve na Slovensko, poté do Slušovic a nakonec do Prahy. Mezi jeho klienty patří celebrity z celé Evropy, politici, umělci i sportovci. Sídlí na pražské Spartě a stará se, kromě jiných, i o hokejisty tohoto klubu, je ženatý se Slovenkou a hovoří roztomilými základy slovenštiny. Jeho síova podpořená doslova vědomím věků a staletí ale nepostrádají váhu a naléhavost.

Copyright © 2015 Jia Danyang